Vyhledávání

AFO 2019: Černé díry nejsou jen všepožírající vysavače

V sále, který je doslova naplněn k prasknutí, musíme zaujmout trochu nepohodlnou pozici na zemi. Je chvíli po obědě a návštěvníci filmového festivalu AFO se přišli podívat do filmového sálu na Konviktu na snímek Black hole: Apocalypse, který má poodhalit tajemství nejzáhadnějších objektů ve vesmíru.


Úvodního slova se chytá na první pohled zvláštní člověk. Jiří Dušek, senátor, astronom a ředitel brněnského planetária v jedné osobě, má na sobě tematickou „astro mikinu“. „Když si nasadím kapuci, funguje jako skafandr,“ vysvětluje se smíchem. Pak ale začíná návštěvníkům líčit fenomén černých děr.

„Černé díry nejsou žádné vysavače, které nacucávají své okolí. Jsou to objekty tak husté a těžké, že z jejich povrchu nemůže nic uniknout, dokonce ani světlo. Jsou to obrazně řečeno rotující koule a jsou docela velké. Například ve středu naší Galaxie je prokazatelně černá díra velká asi jako naše sluneční soustava,“ uvádí nás do tématu brněnský astronom. Dodává, že zmiňovaná černá díra má hmotnost čtyř milionů Sluncí. Řeč přichází i na nedávno pořízenou fotografii, která jako vůbec první v historii zachycuje černou díru. „Problém je v tom, že si teď budou všichni představovat, že černá díra je oranžový prstýnek. Podstatnou částí fotografie je ale ta tma uprostřed,“ vysvětluje Dušek.

Po krátkém úvodu přichází na řadu očekávaný film. Ten začíná líčením momentu, který se ve výzkumu černých děr zapsal do historie. V roce 2015 totiž američtí vědci zaznamenali signál, který k nám doputoval ze vzdálenosti neuvěřitelné miliardy světelných let. Vznikl, když se srazily dvě černé díry, a přinesl tak definitivní důkaz o jejich existenci. Do té doby byla jejich existence totiž pouze teoretická, předpokládala ji jen Einsteinova teorie relativity.

Po dechberoucím úvodu nás na téměř dvě hodiny film zavedl do nejvzdálenějších koutů známého vesmíru a ukázal, jak neuvěřitelné a fantaskní černé díry doopravdy jsou. „Neměli bychom na ně ani věřit, jenže ony opravdu existují a jsou úžasné,“ říká jedna z vědeckých pracovnic, které ve filmu vystupují. Snímek jeho tvůrci zakončili těžkou otázkou – Jsou černé díry pouze náhoda, nebo mají svoji nenahraditelnou úlohu ve struktuře vesmíru?

Přestože pro nás byly dvě hodiny strávené na podlaze náročné, odcházíme s úžasem nad tajemstvími našeho vesmíru a začínám si uvědomovat, jak jsme my, lidstvo, i všechny naše problémy v porovnání s velikostí vesmíru bezvýznamní.

Foto: Southern Oregon Public Television

Jakub Svačina

Student žurnalistiky. Rád posedím nad dobrou knihou nebo s kamarádama u piva. Nesmějte se mému přízvuku.