Vyhledávání

A jak zní váš příběh lásky?

Patříte mezi lidi, kteří hledají recept na šťastný vztah? Americký kognitivní psycholog Robert J. Sternberg věnoval část své kariéry studiu lásky a mimo jiné přišel s tzv. trojúhelníkovou teorií lásky. Nyní ve své knize Láska je příběh – Nová teorie vztahů (nakladatelství Portál) odhaluje nové tajemství receptu na to, jak být ve vztahu spokojený a jak žít šťastný partnerský život.

Láska je příběh recenze

Nejnovější teorie psychologa Roberta J. Sternberga pojímá lásku jako příběh. Již dříve tento cit popsal na základě přítomnosti či nepřítomnosti tří složek – intimity, vášně a závazku. Láska jako příběh mimo jiné zobrazuje lásku jako konfiguraci těchto prvků. Sternberg v knize představuje několik podob vztahů popsaných na základě toho, jaký příběh v něm prožíváme. Ty většina z nás přijímá z rodinných tradic a snažíme se je v partnerství, často nevědomky, naplnit. Náš příběh se poté může shodnout s příběhem partnera, nebo také ne – autor tímto vysvětluje, zda je vztah stabilní či nestabilní.

Láska je příběh recenze

Na mnoha příkladech skutečných partnerských dvojic autor ukazuje dvacet šest příběhů lásky, které následně charakterizuje. U každého z nich také popisuje základní složky každého příběhu. Čtenář tak může hned při čtení zhodnotit, zda se konkrétní příklad na něj hodí. Takže i laik jednoduše rozpozná, do kterého typu nejlépe zapadá a jak zní jeho příběh lásky. Kromě toho Robert J. Sternberg uvádí také rady, jak změnit případné rozpory ve vztahu a jak docílit harmonie. Avšak nečekejte poradnu z ženských časopisů. Téma lásky a partnerství zde autor rozebírá skutečně odborně a erudovaně.

Láska je příběh recenze

Kniha je napsaná velmi srozumitelně, neobsahuje složitá souvětí ani neznámou terminologii, takže ji mohu doporučit i neodborníkovi a laikovi v oblasti psychologie. To však neznamená, že by si ji nemohl přečíst kdokoliv. Věřím, že každému bude přínosná a čtenáři rozšíří obzory v oboru kognitivní psychologie. Je zajímavé se dívat na lásku z odbornějšího hlediska, než jak nám ji předkládají filmy, seriály, média či literatura. Jak už jsem řekla, kniha je srozumitelná, vhodná i pro laika. Pokud někdo hledá těžce odbornou a náročnou psychologickou publikaci, měl by sáhnout po jiné literatuře. To však nechci mít autorovi za zlé. Dovolím si říct, že většina lidí hledá spíše praktickou a užitečnou příručku, která se bude snadno číst.

Láska je příběh recenze

Text je strukturován do kapitol a podkapitol. Každý příběh obsahuje příklady ze života, ve kterých se třeba někdo z vás najde. Pokud máte problémy v partnerství a nevíte, jak je řešit, zkuste sáhnout po této publikaci. Možná právě zde najdete definované chyby, kterých se ve vztahu dopouštíte. Robert J. Sternberg upozorňuje, že mít asymetrický vztah (tedy vztah spojen rozličnými příběhy) neznamená, že je třeba jej ukončit. Vše má řešení. Dále na několika příkladech ukazuje, jak u jednoho páru může spojení dvou podobných či stejných příběhů skvěle fungovat, kdežto u páru druhého stejné spojenectví příběhů vztah ničí. S každým novým partnerem/kou vytváříme jedinečný příběh. Proto platí, že to, co funguje v jednom vztahu nemusím fungovat ve vztahu druhém a naopak.

Láska je příběh – Nová teorie vztahů jistě přiláká mnoho čtenářů, jelikož se zabývá aktuálním a stále populárnějším tématem, a to zejména mezi ženami. My zkrátka stále čekáme, až někdo objeví ten kouzelný recept na dokonalou lásku. Sternbergova teorie sice recept na šťastné partnerství neodhaluje, avšak vám může pomoct, pokud si nevíte rady.

Knihu zakoupíte například v nakladatelství Portál – zde.

Hodnocení: 80%