Voxel, UDG a Xindl X: Maraton písní i humoru

Lucie Kratochvílová

Autor: Lucie Kratochvílová
Datum

Společné turné Xindla X, Voxela a kapely UDG úspěšně začalo v olomouckém U-klubu. Pro svůj start si zvolili středu 24. února 2016. Na programu byly jak premiéry nových písní, tak představení starých dobrých hitů.

První energicky vyskočil na pódium Václav „Voxel“ Lebeda, tradičně oblečen ve veselém tričku a s kloboukem na hlavě. Sám se uvedl jako „Láďa Hruška českého popu“. Nebylo to však naše první setkání, pozdravili jsme se s ním už před toaletami. Svůj set rozjel hitem Trip a publikum zpívalo celý text s ním. „Je krásné hrát doma. Děkuju vám moc,“ řekl s úsměvem na tváři vyprodanému Účku. Pokračoval hymnou studentů Zejtra je taky den, jejíž text ostatně mluví sám za sebe:

12745739_10206959876290232_351204517565903536_n

„Mohl bych jednou ráno vstát,
trošku dřív než ve dvanáct,
neflákat školu a zamakat trochu.“

„Za sto let si poprvý srovnat bordel na stole,
vrhnu se na to, jen co tenhle díl dokoukám.“

Mimo jiné zazněla i píseň španělských rytmů Miguel, která rozhýbala boky všem přítomným dámám, nebo kousek inspirovaný počinem kapely Axis of Awesome 4 chords song, ve kterém nabídl to nejlepší z československé hudební scény. Samozřejmě nemohl zapomenout ani na své spoluúčinkující a navnadil nás tak na pokračování tohoto skvělého večera. Sólový set zakončil písní V naší ulici.

Po krátké pauze před nažhavené diváky přišlo 6 borců z kapely UDG. Bubeník, natolik si jistý svojí mužností, předstoupil v červených šatech s bílými hvězdičkami. Kluci se rozhodli představit nám co nejvíc písní z nového alba Emotikon, které vychází 11. března letošního roku. Některé zazněly v plné verzi úplně poprvé. Sami se přiznali, že mají trému a nakonec se to neobešlo bez komplikací. „My jsme tak strašně nervózní, až jsme to fakt posrali.“ Nezanevřeli ovšem ani na staré osvědčené pecky, které si publikum vykřičelo. Ty měly stejně nakonec největší ohlas, při písni Ruská raketa zpíval celý klub. Protože se Olomouc nebojí, pár jedinců z publika si zazpívalo refrén tohoto singlu i sólově na mikrofon. Přídavkem byla píseň Hvězdář, troufáme si i tvrdit, že i nejočekávanější. Zazpívali ji velmi procítěně, po tvrdých rockerech ze začátku vystoupení ani památky. Basák nakonec frajersky hodil kytaru do davu, po chvíli si ji ale, podle očekávání, vyžádal zpět.

12472531_10206959876930248_6761926813843174879_n

Posledním interpretem, který se představil v U-klubu, byl Ondřej Ládek, známý spíše jako Xindl X. Nejen zpěvák a kytarista, ale především textař, který napsal písně například i pro Davida Deyla, Gabrielu Gunčíkovou nebo kapelu Slza, se kterou má velmi blízký vztah. Aby taky ne, vždyť jeho basák Lukáš Bundil je jedním ze dvou členů zmíněné skupiny. Hned na začátku na sebe prozradil, že je V blbým věku a taky Dysgrafik. I on, stejně jako jeho předchůdci, představil nové singly. Z ještě nedotočené desky zazněl Vítr v kešeni. „Po písni o chlastu dáme i jeden song o ženskejch,“ uvedl Ondřej další novinku. Zpíval v ní o zkušenostech se ženami z různých českých měst. Dozvěděli jsme se tak například, že holka ze Zruče u něj nechala papuče a holka ze Lhotky kalhotky. A taky že měl holku z Olomouce a dnes se jí tu vyhnout chce. Poté se znovu pustil do písniček známých z českých éterů. A pak byl správný čas, podle jeho slov, na „kolektivně debilní zážitek“ sestávající se z medvědího tance vystupujících i publika. Chemie fungovala.

Na závěr nám všichni tři vystupující interpreti předvedli trojici společných písní a uzavřeli tak šílený čtyřhodinový maraton hudební smrště.

FOTO: Martin Vlček, Voxel (Václav) Lebeda

Barbora Adamová, Lucie Kratochvílová


Štítky:

, , , , , ,