Symetrický Foglar na MusicOlomouc

Petr Šrajer

Autor: Petr Šrajer
Datum

Druhý týden festivalu soudobé vážné hudby MusicOlomouc zahájila celovečerní kompozice Františka Chaloupky. Chata v jezerní kotlině v podání jeho Dunami Ensemble byla zajímavá už jen tím, že si v budově bývalého jezuitského konviktu odbyla svou světovou premiéru.

Vztah ke knižní předloze od Jaroslava Foglara byl v tomto případě patrný pouze v několika náznacích. Chaloupka kompozici postavil na vztahu jednoho z hlavních protagonistů knihy, Ludvy, k indiánům. Tomu odpovídala jak vizáž čtveřice vystupujících instrumentalistů, tak hudební náplň večera, která se různými způsoby vracela k indiánskému volání.

Čtveřice saxofonistů tvořila témbrové hudební plochy, ve kterých se překvapivě – alespoň na poměry MusicOlomouc – objevily také náznaky tradiční harmonie. Ze zpěvu dvou chlapců, představujících hlavní hrdiny knihy, Dunami Ensemble zase přebírali jednoduché melodické motivy, které si mezi sebou předávali a postupně destruovali.

unnamed (1)

Došlo samozřejmě i na méně konvenční práci s nástroji jako profukování saxofonů a nebo slapování. V jednu chvíli se dokonce dostalo ke slovu také mikrotonálně naladěné ukulele. Mimochodem, dětští zpěváci si nejspíš ani neuvědomovali, že také oni si v souzvuku svých jednoduchých popěvků pohrávají s mikrotonalitou.

František Chaloupka Chatu v jezerní kotlině označuje jako operu-instalaci, což je příhodné označení. Na scénografické koncepci představení byl znát podíl slovenského experimentátora a performera Panáčika. Videoklipy jeho hudebního projektu staví na minimalistické choreografii a matematické symetričnosti a stejně tomu bylo i v tomto případě. 

Zpěváci a herci byli po celou dobu představení prakticky bez hnutí, pohybovou stránku tak obstarávali hudebníci Dunami Ensemble, kteří svým pohybem v prostoru divadelního sálu K3 vizualizovali svou hudbu. Kroky indiánů s čelenkami a se saxofony totiž korespondovaly s dynamikou jejich hraní.

Hlavním problémem Chaty v jezerní kotlině je nakonec její délka, na ploše necelých čtyřiceti minut se totiž některé motivy nestačily rozpracovat. Poměrně nečekané bylo naopak propojení s olomouckým studentským divadlem Nabalkoně.

Foto: Petra Kožušníková

Štítky:

, , , ,