„Slečno, máte úsměv jako z AZ-kvízu“

Autor: Tereza Valentová
Datum

Oslovit slečnu, především bez alkoholického dopingu, chce jistě odvahu. Zvláště na ulici, kdy dívka automaticky přechází do bojové pozice a očekává v lepším případě otravného markeťáka či sektářské příslušníky Církve Ježíše Krista, toužící spasit vaši duši a uchránit vás před necudnostmi, v horším případě někoho, kdo by s ní ty necudnosti nejraději dělal okamžitě a na místě.

Po letech konfrontací s přízemněji založenými reprezentanty opačného pohlaví mohu formulovat následující nepřímou úměru: čím je muž méně perspektivní a méně věkově blízký určité ženě, tím větší má sebevědomí a více odvahy danou ženu oslovit. Obzvláště mnozí pánové důchodového věku oplývají takovým sebevědomím, že mít to svoje alespoň poloviční, nosím legíny místo kalhot a prohlašuji, že relaxační fólie byla můj nápad a tvůrci Červeného trpaslíka mi jej ukradli.

Muži, na něž se vztahuje uvedená definice, se dají kategorizovat zhruba do čtyř skupin. První je tzv. upřímný aneb slečno, řeknu vám to narovinu. Asi tři týdny nazpět jsem jela na víkend do Zlína. Zhruba po třech minutách, co jsem vystoupila v pro mě zcela neznámém městě, oslovil mne asi pětačtyřicetiletý chlapík. Vypadal zcela normálně, tak jsem čekala, že se bude ptát na cestu či na čas. Po prvních slovech mi ale spadla brada a nevěděla jsem, jestli se smát nebo ihned utéct: „Slečno, řeknu vám to zcela upřímně. Včera mě pustili z vězení a moc se mi líbíte.“ No raději jsem zvolila variantu číslo dvě a utíkala, stejně jsem spěchala na MHD. V jednom olomouckém klubu se mi zase stalo, že za mnou přišel moc hezký kluk, vzal mě za ruku, ale místo na parket mě odvedl k opodál stojícím kamarádům a zeptal se mě, jestli jim ukážu prsa. Dost by mě zajímalo, na kolik slečen takováto otevřenost zabere. Každopádně až budu hledat práci a zbyde mi na výběr psaní buď pro Blesk, nebo psaní scénářů k filmům pro dospělé, můj první výtvor bude začínat přesně takto.

Do druhé kategorie spadají pracháči aneb slečno, zaplatím vám, když mi dáte. Příklad za vše: jsme s kamarádkou na pivu. U vedlejšího stolu sedí asi čtyři chlapi věkově 50+. Vyslanec nás přijde pozvat, abychom si přisedly s tím, že jeden z nich je dokonce pilot a vydělává hodně peněz, tak snad nám nebude vadit, že je mu šedesát, protože se s nimi určitě zasmějeme. Můžou nás pobavit, zaplatit útratu a pak bychom třeba mohly pobavit my je. Na jednu stranu to chápu, pár piv je pořád vyjde levněji než hodinka na privátu a určité nízké procento studentek bez peněz se rádo pozvat nechá, ale na druhou stranu mě to jako ženu lehce uráží a říkám si, že ty feministky mají v něčem přeci jen pravdu. PS: velvyslanec přišel i podruhé, i podruhé jsme odolaly.

komiks-nevydarene-rande

Členové třetí kategorie se snaží v ženě vzbudit lítost, protože si jsou dobře vědomi toho, že máme silné záchranářské pudy. Slyšet, že měl náš nápadník těžké dětství, nerozumněl si s otcem a zatím žádnou ženu nemiloval a byl ve vztazích nešťastný, spouští hormonální alarm a naše vaječníky křičí: „Miluj nás! My tě zachráníme, s námi budeš šťastný!“ A jedna osobní historka – v Brně v divadelní hospodě si za námi přisedl týpek, že čeká na kamarády (ti samozřejmě nedošli). Do půl hodiny jsme už věděly, že vyrostl v dětském domově a neměl to jednoduché. Prostě takové ty věci, co se běžně vypráví cizím lidem na potkání spolu s tím, jak se jmenujete.

Čtvrtá kategorie je má nejoblíbenější. A vlastně taky jediný případ, kdy jsem ráda, že mě muž oslovil, i když mě absolutně nepřitahuje. Patří do ní bezbřehou originalitou disponující muži, kteří vás jedinou větou dokáží zcela odzbrojit a rozesmát. Jako když jsem šla před pár lety po ulici a volal na mě kluk, že mám úsměv jako z AZ-kvízu. Nebo když zajištěný ajťák prohlásil, že studuje pedagogiku jenom proto, aby byl dobrý otec.

Každopádně uznávám, že v tomhle chlapi těžší to maj. Ty první kroky se od nich prostě očekávají. Myslím, že my dívky se máme ještě co učit. Často nám navíc stačí pouze výstřih a vyzývavý pohled. Jen lobbuji za to, aby bylo více pánů z kategorie originální, protože na prachy se normální holka nesbalí, a i když vás odmítne, tak bude mít alespoň lepší den a nebude si říkat, proč ji proboha otravuje další zoufalec.

Foto: femina.cz, itbiz.cz


Štítky:

, , ,