Rozhovor: John Gealfow představuje svůj projekt

Autor: Kristýna Zoufalá
Datum

Spolek tří studentů z právnické fakulty Univerzity Palackého se rozhodl přijít s něčím, co v České republice doposud nebylo. John Gealfow, Ondřej Henek a Viktor Kustein chtějí zabránit šíření právnických mýtů a dopomoct veřejnosti k právnímu vzdělání. Společně vytváří první český MOOC, což je hromadný online kurz, který bude otevřen pro každého, kdo by si chtěl osvojit znalosti o právu.

11020943_643746612438486_1105713384_n

Jak Váš projekt vlastně začal?

Minulost našeho spolku sahá asi tři roky zpátky. Když jsem byl v prváku na právech, tak jsem založil portál, který se jmenuje Entoo. Cílem bylo předávání poznatků mezi jednotlivými studenty a vzájemná podpora ve studiu. V té době byl zrovna Senátem schválen nový občanský zákoník, a tak jsme se snažili trochu studentům pomoct, aby si mezi sebou mohli sdílet materiály. Jinak jsme tam dávali materiály, co jsme měli z přednášek, a snažili jsme to dát do nějaké ucelenější formy. V současnosti se snažíme pomáhat studentům právnických fakult a podporovat je ve studiu, ale zároveň jsme přidali nový aspekt, a to je vzdělávání široké veřejnosti, což bude obsahovat i náš kurz.

O co se přesně jedná?

V podstatě se jedná o MOOC (Massive open online course), což je vzdělávací platforma, která je poměrně populární v zahraničí, kde ji využívají docela známé univerzity. V Česku ještě nikdy nic podobného nebylo zavedeno, což je škoda, protože je to podle mě jednodušší forma vzdělávání. Náš cíl je tedy s tím zde začít.

Na koho chcete Vaše kurzy zaměřit?

Primárně je chceme nabídnout široké veřejnosti. Je možné, že některé kurzy budou přímo zaměřené na studenty práv, ale prozatím to není hlavním cílem. Snažíme se o masivní působení, kdy se zaměříme na učitele základních a středních škol. Věříme totiž, že když se nám podaří vzdělat učitele, tak své vědomosti přenesou i na své žáky a to pak pomůže předejít mýtům, které o právu kolují ve společnosti. Další cílovou skupinou jsou čtenáři internetových periodik (například Novinky, Lidové noviny), protože některé diskuze jsou vzdálené od reality.  Zároveň však máme pocit, že jsou to lidé, kteří se chtějí v tomhle směru vzdělávat, a zajímají se o právní záležitosti, ale podle nás nemají správné studijní materiály.

Jak tento kurz probíhá?

Kurz probíhá tak, že zájemce složí vstupní test a vyplní přihlašovací údaje, čímž se do kurzu zapíše bez jakýchkoliv vstupních poplatků. Chceme, aby se ke kurzům mohl dostat každý, a to hlavně lidé, kteří nemají právní vzdělání, protože ho ani mít nemůžou. Hned po přihlášení budou k dispozici různé série přednášek ve formě krátkého, zhruba desetiminutového videa a také odborné texty. Kurz se bude skládat z několika bloků. Každý potrvá jeden týden, začne v pondělí a uzavře se v neděli, během něj má člověk navíc čas na to, aby se podíval na přednášky a nastudoval si materiály. Jako zakončení bloku bude následovat test nebo napsání eseje, kterou potom ohodnotí ostatní spolužáci. Po úspěšném absolvování všech bloků dostane člověk certifikát.

Co se v kurzu mohou lidé naučit?

Hodně jsme přemýšleli nad obsahem, jelikož se za několik týdnů člověk nenaučí veškerá právní odvětví, která jsou velmi obsáhlá. Nakonec jsme se rozhodli, že si vybereme některé právní mýty, které se šíří ve společnosti a celý kurz „obalíme“ kolem těchto mýtů. Počítáme, že by se za ten týden stihly dva nebo tři a během toho bychom vysvětlili i jedno konkrétní právní odvětví. Pro začátek jsme si vybrali rodinné právo, protože každý na něj má nějaký názor, hodně lidí se o něj zajímá a může být i užitečné. Neprobírali bychom látku ovšem čistě z právnického hlediska, ale zařadili bychom například i dědické právo, péče o děti a podobně.

Kdy se tedy lidé budou moci na váš kurz zapsat?

Teď budeme mít náš první kurz, na kterém to celé chceme vyzkoušet. Skrze rodinné právo si otestujeme naši spolupráci s profesory, kteří nám budou poskytovat přednášky, naprogramujeme si platformu a uvidíme, jak bude fungovat.

Kde získáte videopřednášky, které budou součástí kurzu?

Přednášky si budeme sami natáčet přímo v kancelářích přednášejících, mezi nimiž bude například ústavní soudkyně, natočíme tedy i nějaké zajímavosti o ústavním soudu. K dispozici budou i přednášky zaměstnanců ministerstva spravedlnosti, kteří budou mluvit o kriminalitě mládeže. Promluví i naše děkanka Milana Hrušáková, která se zaměřuje na rodinné právo. Přednášejícími budou tedy hlavně právní odborníci, protože my jsme ještě studenti a všechno se teprve učíme.

Co je Vaším nejbližším cílem?

Kampaň jsme spustili teprve před několika dny a momentálně je naším cílem získat peníze, abychom byli schopní zafinancovat technickou platformu. Potřebné peníze jsme začali vybírat přes stránky Hithit.com, kde je možné přispívat od malých částek, jako je sto korun, až po patnáct tisíc. Kampaň se snažíme šířit mimo jiné mezi svoje spolužáky a také mezi uživatele Entoo, kde máme zaregistrovaných něco přes dva tisíce lidí.

Plánujete pro veřejnost chystat i nějaké veřejné diskuze nebo přednášky?

Veřejné přednášky zatím ještě neplánujeme, jelikož je nás docela málo.  Teď jsme ovšem začali organizovat na právnické fakultě různé přednášky pro právníky s tím, že chceme podpořit vzdělávání jejích studentů. Teď konkrétně v dubnu k nám přijede autor knihy Konec prokrastinace, Petr Ludwig, který se teď nově zaměřuje na kritické myšlení, což může být podle mě v některých věcech pro právníka velice užitečné. Dva dny na to za námi přijede ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, která bude mluvit o střídavé péči, protože Ústavní soud na ni má trochu jiný pohled než naše děkanka, což bude také součástí diskuze.

Hlásí se k vám studenti i třeba z Brna nebo z Prahy?

Zatím se k nám hlásí jen olomoučtí studenti, ale do budoucna chceme sjednotit všechny právnické fakulty v ČR a navzájem si pomáhat, aby se odstranila nevraživost a abychom se stali takovým spolkem právníků.

Jaké má kurz výhody oproti tomu, kdyby si chtěl zájemce informace sehnat například na internetu?

Je výhoda, že informace budou v mnohem srozumitelnější formě, protože už jen ty videa jsou mnohem líp stravitelnější, než číst pětistránkový elaborát o nějakém právnickém institutu. Dále třeba tím, že nebudeme očekávat podrobnější znalosti práva, takže vše bude na základní úrovni a měl by to pochopit skutečně každý. Navíc je důležité ověření informací, jelikož na internetu je o právu spoustu polopravd, které můžou člověku i uškodit a proti tomu se také snaží právnické fakulty bojovat.

Foto: archiv Johna Gealfowa


Štítky:

, , , , , , , ,