Praxe porodní asistentky: Na sále od prváku

Karolína Paseková

Autor: Karolína Paseková
Datum

Povinná praxe. Nejen pro studenty filozofické fakulty to většinou znamená vařit kávu a skenovat v místnosti bez oken padesát let staré záznamy. K opravdovému řemeslu „přičuchne“ málokdo. Ale existují i obory, kde je praxe otázkou života a smrti. Jedním z nich je i porodní asistence na Lékařské fakultě UPOL.

Prvák je plný figurín, které si musí všechny budoucí asistentky doslova osahat. Naučí se na nich základy a pak už směřují do opravdové nemocnice. Praxi mají děvčata třikrát ročně, na podzim, na jaře a o letních prázdninách. „V prváku se dostanou k porodu jen ty nejšťastnější. A to můžou rodit jen placentu. V druháku už je to lepší,“ prozradila studentka druhého ročníku Eva Májová. Děvčata mají dvanáctihodinové denní i noční směny jeden měsíc. Na službě jsou přiřazeny k mentorce, což je již vystudovaná asistentka, která je v průběhu dne úkoluje, školí a dohlíží na ně. „Oproti třeba medikům máme výhodu, k opravdové praxi se dostaneme už ve druháku. Oni jsou rádi, když můžou v páťáku na sál,“ usmívala se.

A jak tedy probíhá porod? Pokud dá rodička souhlas, studentka dítě rodí sama, mentorka ji pouze „jistí“ svýma rukama, když je potřeba větší síla nebo speciální hmat, vede ji. Potom asistuje lékaři při šití. Zbytek práce je na sestrách. Znovu se studentky s pacientkami setkávají na oddělení šestinedělí. „Nejlepší pocit nemám u porodu, ale když se setkám s rodičkou při převozu na šestinedělí a ona mi děkuje. Když mi dává najevo, že si mě cení, že jsem jí moc pomohla, i když jsem , ,jen‘ studentka,“ svěřila se Eva. Z prvního porodu si pamatuje tři okamžiky – uvědomění si, že je od pasu dolů od plodové vody, tahání dítěte za hlavičku a strachování se, že mu ji utrhne, a finále, když konečně držela mimino v ruce. Mimo toto všechno absolvuje budoucí bába „kolečko“ na gynekologicko-porodnickém oddělení. Pocity při omývání dětí v inkubátoru se prý ani nedají popsat. Myšlenky? Hlavně TO nerozmačkat.

A jak se skládá bakalářská zkouška z porodní asistence? Aby se k ní vůbec studentky dostaly, musí na praxích odrodit alespoň čtyřicet dětí. To znamená čtyřicetkrát být od hlavy až k patě od směsi krve a plodové vody. „Je to brutální povolání,“ doplnila věčně usmívající se studentka.   A zadání praktické části? Přivést na svět malého človíčka.