Praxe: Cílevědomá Kristýna zakotvila v personální agentuře

Kateřina Černohorská

Autor: Kateřina Černohorská
Datum

Helena je tady s dalším dílem seriálu o studentských praxích. Přečtěte si, jak to se stážemi vypadá, když člověk studuje tři obory!

Kristýna studium miluje. Třiadvacetiletá vášnivá studentka si k aplikovaným ekonomickým studiím přibrala studia kulturální a k nim navíc ještě psychologii. Ve škole má sice práce nad hlavu, praxi ale nezanedbává. Helenu seznámila s tou nejzajímavější!

Máš to pořádně komplikované! Baví tě pořád tak usilovně studovat? Ve kterých ročnících teď vůbec jsi? Na ekonomických a kulturálních studiích jsem momentálně v páťáku, na psychologii zatím „jen“ ve třeťáku. Všechno studuji prezenčně a samozřejmě občas bojuji s tím, že mě některé obory nebaví a pak zase bavit začnou, takže je to dost střídavé, obzvlášť ve zkouškovém a před státnicemi, ale víceméně jsem  spokojená.

 

Jak to máte s praxemi? Jsou u některého ze tvých oborů povinné?

V rámci psychologie máme za studium povinných hned několik praxí a na ekonomice nám je velmi doporučují, ale povinné zatím nejsou, na kulturálních studiích taky ne. Pomáhají vám katedry v hledání práce, nebo si ji musíte najít sami?

Loni začal na katedře psychologie fungovat projekt, který nám pomáhá si praxi domluvit, ale můžeme si ji klldně najít i sami. Na ekonomii je podobný systém v procesu a mají ho brzy spustit. Na Kulturárních studiích nám přes Facebook a stránky katedry  chodí hodně nabídek na práci v různých oblastech kultury.

Co ty a praxe? Vzhledem k počtu oborů jsi jich už asi pár absolvovat musela, že?

Kdybych se měla rozpovídat o všech stážích, které jsem absolvovala, tak bychom tu vážně byly dlouho, vyberu tedy jednu. Působím jako Sales Manager pro jednu personální agenturu. Náplň práce tvoří hlavně domlouvání zakázek s klienty. Jsem tady už rok a moje zaučení bylo docela vtipné. Když mě přijali, v podstatě mě tak trochu hodili do vody a čekali, co se ze mě vyklube. Ne, že bych nebyla zaškolená, něco takového proběhlo, ale věděla jsem, že když nepředvedu, co umím, tak praxe velmi brzy skončí. Udržela jsem se a postupem času to začalo jít. Teď už tam pracuji na poloviční úvazek.

Což mě přivádí k další otázce. Poloviční úvazek není právě málo času. Jak jsi finančně hodnocena?

Jsem placená jako kterýkoliv jiný zaměstnanec, což je fajn, protože jinou práci bych už nestíhala. Mám za sebou ale i neplacené stáže, nejzajímavější byla asi praxe v GE Money Bank a dlouholeté působení v AIESEC,  z čehož jsem si nejvíce odnesla po organizaci pracovního veletrhu Career Days 2013. Díky tomu jsem si dokázala udělat hodně dobrý obrázek o práci manažera a mimo jiné se i seznámit s důležitými lidmi. Proto určitě doporučuji nezavrhovat zajímavé nabídky jen proto, že nejsou placené.

Máš toho za sebou vážně hodně. Myslíš si, že ti tvůj bohatý životopis jednou pomůže získat lepší práci?

Určitě ano, už teď mám životopis  obsáhlejší než většina mých spolužáků a tím pádem jsem pro potenciální zaměstnavatele i zajímavější než ostatní absolventi. Konkrétně neplacených praxí si společnosti dost považují, protože jim to ukazuje, že dotyčná osoba má snahu na sobě pracovat a zlepšovat se. Občas bývám ve styku s pár manažery, kteří někdy docela žasnou, co jim to chodí na pohovory za absolventy. A nemyslím v pozitivním slova smyslu.

Když jsi zmínila, že máš životopis bohatší, než ostatní, čím to je? Nepracují tolik?

Teď na magisterském stupni už je to lepší, velká většina pracuje, nebo má nějakou praxi, protože jim ve čtvrťáku došlo, že až dostudují, tak to nebude taková sranda. Na bakalářském stupni to ale byla docela bída, všichni si chtěli užívat studentského života a nějaké pracovní uplatnění pro ně bylo na kilometry vzdálené.

 

Foto: archiv Kristýny Potůčkové