Open Mic: Naplňte jim klobouk!

Lucie Kratochvílová

Autor: Lucie Kratochvílová
Datum

Olomouc byla zase jednou, už pojedenácté, hostitelem akce po celé republice známé jako Open Mic. Divadlo na cucky ve Wurmově ulici se poprvé v tomto semestru rozeznělo ve středu 13. října tóny tří hlavních aktérů – Jana Bružeňáka, No Seas Perro a Pavla Tabáska.

Ještě před tím, než začne plánovaný koncert, si krátíme čas v útulném předsálí s barem. Fialové zdi, posezení, obrázky na stěnách, rozmanitý nápojový lístek a banda pohodových lidí. Už jen proto tam stojí za to jít, večeru to dodává osobitou atmosféru. 

Do dění nás uvádí jeden z redaktorů Heleny, pravidelným čtenářům jistě dobře známý, Petr „Šrája“ Šrajer. Publikum se směje a už od začátku je všem jasné, že o zábavu bude postaráno. V ten okamžik na pódium přichází Honza Bružeňák, písničkář, básník, učitel a kuchař. „S vystupováním začínám, pokaždé jsem nervózní,“ říká Honza, „hlavně z té techniky a tak.“ Hraje písničky spjaté s přírodou, které vyvolávají vzpomínky na léto. Za zmínku stojí například píseň založená na verši z litevské básně:

Potůčku pověz, jak najdeš cestu?

Já nehledám cestu, já jsem potůček.

Či Nebylo-li by, kdy se obecenstvo přidává nejprve ve dvojhlasém, později trojhlasém kánonu. Loučí se se slovy, že jako osmou a poslední zahraje skladbu v cizím jazyce a spouští slovensky. 

IMG_5366

„Jak to ti kytaristi dělaj, že se trefí? Já se furt musím koukat.“

www.janbruzenak.cz

Po Honzovi přichází za normálních okolností kvartet, občas trio, dnes však pouze duo No Seas Perro (v překladu „Nebuď líný“) – skupina hrající „italsko-španělsko-moravskou hudbu pro radost“. Zpěvák a textař, Ital Gianprimo Cremaschini, nás spolu s Vaškem Podlesným, hrajícím na perkuse, zaplavili energií a přenesli nás na slunné ulice Madridu. Frontman lámanou češtinou přibližuje obsah každé skladby, například příběh písně Nečekaná cesta popisující, jak se dostal až ze Španělska k nám na Moravu.

IMG_5373 IMG_5381

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Omlouvám se za moje čeština, Vašek nenaučil mě za těch 10 let česky.“

www.noseasperro.cz 

Než přichází na řadu další z dopředu očekávaných účinkujících, využívá možnosti otevřeného mikrofonu divák z publika Luboš Vlna, shodou okolností spoluzakladatel olomouckého Open Micu. Svými čistými vysokými tóny a zpěvem s úsměvem na tváři plní celou místnost pozitivní energií a stačí mu k tomu pouhé dvě písně.

„Já su z Valašska,“ přijde vysmátý Pavel Tabásek a svoje vystoupení začíná bez velkých řečí zpěvem. Je na něm vidět, že si hudbu vychutnává každým kouskem svého těla, že mu jde od srdce. Po většinu času má zavřené oči a pohupuje se do rytmu. Jeho repertoár je založen na folklórních písních a motivech, ale předvádí i kousek v duchu flamenca či cikánskou píseň. Posléze přijde na řadu, podle našeho názoru, nejsilnější skladba večera – Za císaře pána. Jejím hlavním poselstvím je, že máme být rádi, jak nám je teď. Její téma se vrací do doby první světové války. Na kytaru vyťukává rytmus jako při verbování mladíků na vojnu, ze stropu svítí jediný reflektor a v sále je ohlušující ticho. Neskutečný příval emocí. Publikum tleská.

Aby odlehčil atmosféru, zpívá píseň o kozách. Z velké části ho v průběhu celého jeho vystoupení doplňuje již zmiňovaný Luboš Vlna, který mu nazpíval i doprovodné vokály na album. Publikum si pískotem a potleskem vyžádá dva přídavky. Na úplný závěr Pavel nezapře svoji valašskou náturu a slyšíme od něj skladbu Kořalenka sladká, která je čistě folklórní. Jako motto celé akce bychom mohli brát slova textu z písně: „Dobrý den, odložte své smutky v šatně, nebo v předsíni.“

IMG_5436

„Kdybyste měli zájem o mé cédéčko, nedám vám ho ani kdybyste mě prosili na kolenou…je to jednoduchý, zapomněl jsem je doma.“

www.tabasek.cz

Pořadatelé děkují, jsou rádi stejně jako my, že se večer vydařil, a připomínají u dveří stále ležící klobouk s cedulkou „Vstupné dobrovolné“. Odcházíme s příslibem dalšího večera, který se bude konat v pondělí 23. listopadu. Lákají nás například na  Kubu Alexu známého z projektu Quite Quiet.  

 Barbora Adamová, Lucie Kratochvílová

Fotografie: Lucie Ješátková

 


Štítky:

, , , ,