Olomoucký Open mic se vrací

Petr Šrajer

Autor: Petr Šrajer
Datum

Máte už plány na pondělní večer? Ať ano či ne, jednu variantu byste měli zvážit, protože po prázdninové pauze se do olomouckého Divadla na cucky vrací Open mic. Pokud jste se s tímto pojmem doposud nesetkali, pokusím se vám ho ve stručnosti vysvětlit.

Jak je na první pohled patrné, jedná se o výraz s kořeny mimo naši vlast. První pořady tohoto typu se začaly pořádat v šedesátých letech dvacátého století v New Yorku a jejich cílem bylo představit publiku nové hudební, básnické i komediální talenty. Ti zde mají pouze několik minut na prezentaci své tvorby před publikem a často se jedná a jejich první veřejné vystoupení vůbec.

Open mic totiž nedává prostor pouze předem nahlášeným umělcům (ti mívají zpravidla větší hrací prostor), ale také třeba samotným divákům, kteří si prostě chtějí zahrát a odhodlali se až na místě. Z důvodu rychlého zvučení preferují organizátoři vystoupení jednotlivců, popřípadě dvojic. Této možnosti využívali například i takové písničkářské hvězdy jako Bob Dylan nebo Paul Simon.

Před několika lety se podobné pořady začaly objevovat i u nás. Natrvalo se Open mic usadil v Praze a brzy začal expandovat i do jiných koutů České republiky. V květnu 2013 se poprvé dostal i do Olomouce, kde zakotvil v kavárně Mezi světy. V té přežil pouze jedno vystoupení a z důvodu zrušení kavárny musel hledat nový domov.

Od prosince minulého roku tedy funguje pod Divadlem na cucky, kde se v pondělí 20. října uskuteční i jeho aktuální vydání. Začátek je v 19:00, vstupné dobrovolné a v průběhu večera se představí i hvězda večera, písničkářka Lucie Redlová (ano, dcera Vlasty Redla), mezi dalšími nahlášenými je i studentka Univerzity Palackého, klavíristka Venika Hartlyn a opavské folkové duo V kapse myš. Kdo všechno se ale nakonec na akci představí, nikdo předem neví. 


Štítky:

,