Mami, bude ze mě youtuber!

Autor: Tereza Valentová
Datum

Herci, zpěváci a sportovci už nejsou in. Trendy teď udávají lidé natáčející videa na YouTube. Na československé scéně se najdou desítky jedinců, kteří mají více než sto tisíc odběratelů. Statisíce uživatelů (zpravidla dětí) bedlivě sledují, jak jejich idolové hrají hry, jak ukazují, co nového si koupili, či jak ze sebe dělají blázny.

Děti cca od jedenácti let, hlavně fanaticky zblázněné a platonicky zamilované dívky, tráví na youtube nespočet hodin denně. Utrácí své kapesné za nevkusné náramky se jménem svého oblíbence, pro podpis nebo fotku jsou schopny i ušlapat slabší jedince a intenzitou jekotu málem vysklívají okna v okruhu tří set metrů. A to myslím vážně. Nejedná se o nadsázku. Stačí se podívat na vlogy (tj. video blog) natočené na některé z YouTube akcí. Jen doporučuji ztlumit zvuk a nemít sluchátka na uších.

Dokud mládež zůstává pasivními diváky a aktivními fanoušky, je to ještě v pohodě. Přeci jen i my jsme mívali své idoly (a já bych asi bláznila i teď, kdybych potkala George Clooneyho). Horší je, když se rozhodnou, že se stanou taktéž youtubery a budou vydělávat těžké youtubemoney. Výsměch celé republiky je zde garantován.

Internet je totiž místo zlé. Představuji si ho jako vysoký pohádkový most, pod kterým bydlí tlupy zlých trollů, kteří nenápadně číhají ve stínu, a jakmile někdo trochu zaváhá či škobrtne, padne do jejich spárů.

Untitled

Pomněme, že uspět na YouTube je v současné době velmi těžké, neboť konkurence je veliká a vskutku dobrá. Dvanáctileté dítě prostě sotva dokáže natočit kvalitní video. V naprosté většině to vypadá, že je natáčené kalkulačkou, a k obsahu ani nemá cenu se vyjadřovat. Každý určitě nějaké na Facebooku viděl. Stávají se z nich totiž velmi snadno virály, jež se dostanou během dvou dní k desetitisícům lidí. A ti nemívají zrovna vybíravé komentáře. Kdo by se taky nesmál holčičce radící s make-upem, se kterým se budete klukům líbit (myslím, že u páťáků spíš zabodujete, když jim dáte opsat úkol), nebo klukovi, který rapuje o tom, jak miluje Minecraft.

Jak kdysi prohlásila jedna života znalá důchodkyně: Já bych ty internety zakázala! Nebo aspoň nedovolila nahrávat videa mladším patnácti let. Protože co v mládí online dáš, ve stáří na tebe někdo najde.

P. S.: Můj spolubydlící se zrovna směje slečnám, co si myslí, že umí zpívat, a dávají své covery známých písniček na YouTube. Neztrapňujte se na internetu. Trollové číhají všude.

Obrázky: pha-media.com, www.reelseo.com


Štítky:

, ,