Hormony placené zlatem

Autor: Martina Ligurská
Datum

Stereotypy vládnou světu. A dnes se zaměříme na ty genderové. Ačkoliv se už nějaký ten pátek píše rok 2016, stále vám nespočet lidí bude tvrdit, že blondýny jsou hloupé, ženy neumí řídit (auta ani firmy), jsou slabé a bezmocné a chlapi nepláčou. Tedy názory, se kterými jako zapřísáhlá feministka, ekoaktivistka a bojovnice za svobodu, rovnost a bratrství zásadně nesouhlasím.

Naprosto nejvíc mě ale irituje jiná věc, která se mě momentálně jako brunety a za chvíli i absolventky naší milé univerzity týká až bolestně. Představte si tu situaci: jako budoucí absolventka se hrnete na svůj první pohovor se zaměstnavatelem. Poprvé se nejedná o žádnou brigádu ve stylu roznášení letáků, ale o práci na PLNÝ ÚVAZEK! Post je to skvělý, jste namotivovaní jak hrom, plní energie a nemůžete se dočkat, až se zapojíte do pracovního procesu (a radši nemyslíte na to, že z něj vyskočíte nejdřív v pětašedesáti, pokud vůbec)! Vyfiknutá jste jak Rory Gilmorová v dobách největší slávy, tedy v kostýmku a s aktovkou-diplomatkou. Serióznost sama. Inteligence z vás jen prýští. Na pracovním pohovoru se vás zeptají na jméno, vzdělání, kvalifikaci a proč si myslíte, že jste na danou pozici nejlepší kandidát a měli by přijmout právě vás. To všechno je fajn. Odpovědi máte natrénované, protože jste si je alespoň pětkrát nacvičovali před zrcadlem. Ale ono ouha! Pokud vaše příjmení končí na ‑ová nebo ‑á, tak různými oklikami o vás personalista vyzví i to, zda v blízké době neplánujete děti. Ač je to zcela nevhodné a na to, zda vás do zaměstnání přijmou nebo nikoliv, by to nemělo mít vliv. Konec historky ze života.

page23

Mírně potupnému kličkování na téma „Vy a zástup dětiček“ často neuniknete ani tehdy, pokud je vaše příjmení zakončeno „pouhým“ ‑á nebo je nesklonné. Tudíž ani Jana Kopřiva nebo Eva Kyška nemá vyhráno. Stigma na pracovním trhu s sebou nese označení F v pase. F jako female. Žena. Setkali jste se někdy s tím, že by se na totéž zeptali muže? Já ne. A tím to nekončí. Když tu práci, milé dívky a ženy, dostanete, vsaďte střevíčky, sneakersky či okopaná bagančata, že na stejném postu a za stejnou práci budete brát o dost menší plat než váš kolega s vyšší hladinou testosteronu. Dle statistik u nás v Česku celkem o 22 procent. A to není málo. Dokonce jsme se s tímto číslem umístili na předních příčkách v rámci Evropské unie. A spolu s konzumací alkoholu a mírou obezity, což jsou předměty žebříčků, na nichž se také pohybujeme na špici, to není moc pozitivní.

Největší rozdíl mezi průměrnými platy mužů a žen je v mladším a středním produktivním věku. To znamená, že zhruba od dvacítky do čtyřicítky se, milé dámy, musíte smířit s tím, že budete pro zaměstnavatele levná pracovní síla. Proč se po dosažení vyššího věku situace v porovnání s mužskými platy pro zaměstnankyně-ženy o něco málo zlepšuje, se mi vypátrat nepodařilo. Asi na hesle nejmenovaného českého časopisu pro ženy – „život začíná po čtyřicítce“ – něco bude. Nicméně proč se musíme srovnat s kratší výplatní páskou první dvě dekády našeho pracovního života, osvětlil na webovém portále platy.cz business analytik Zdeněk Němec. Ten si fakt, že nejvyšší rozdíl mezi průměrnými platy mužů a žen je ve středním produktivním věku, vysvětluje zejména nastupováním na rodičovskou dovolenou, na níž v ČR odcházejí téměř výhradně ženy. Takže to znamená, že ženy, které děti nemají, se nespravedlnost v odměňování za práci netýká? Nenechte se mýlit! Ani ty nejsou zákonitostem trhu ušetřeny…

Businesswoman mother concept with flat woman divided in business and parent parts vector illustration

Nejvíc mě baví ve společnosti stále panující názor, že je to tak správně, když ženy berou míň, protože muži jsou přece ti „živitelé rodiny“. Když vám to tvrdí žena samoživitelka, která se stará z jednoho platu o dvě malé děti, tak je to obzvlášť úsměvné.

Zdroje obrázků: https://www.123rf.com/photo_41891271_stock-vector-businesswoman-mother-concept-with-flat-woman-divided-in-business-and-parent-parts-vector-illustratio.html, http://bmag.com.au/families/parenting-tips/2015/01/20/how-to-be-a-mother-in-business/


Štítky:

, , , ,