EMMA – činohra, kde nuda místo nemá!

Eliška Šlesingrová

Autor: Eliška Šlesingrová
Datum

Baví vás činohra a chodíte rádi do divadla? Máte raději spíše romantické komedie než depresivně těžké tragédie? A konečně – považujete se alespoň trochu za příznivce proslulé anglické spisovatelky Jane Austenové? Jestliže je vaše odpověď (nejlépe ve všech výše zmíněných bodech) kladná, pak vám rozhodně nesmí uniknout toto pestré a kreativně řešené představení!

Díla Jane Austenové i přes své stáří dosud neztratila kouzlo, jsou totiž nadčasová. Ráda se podívám na filmy nebo si přečtu s chutí knížku – a mezi nejoblíbenější patří vedle Pýchy a předsudku, Rozumu a citu nebo Northangerského opatství také výše zmíněná Emma. Ačkoliv ta je v porovnání s ostatními přece jen trošku jiná. Na rozdíl od ostatních se nezakládá až tolik na romantice a mezilidských vztazích (což ale neznamená, že bychom je tam nenašli), jako spíše staví hlavní záměr na osobní proměně a pochopení hlavní hrdinky. Emmu bychom mohli označit za „roztomilou potvůrku“, která kolísá mezi charakteristikou kladné i záporné postavy – a záleží tak ryze na pozorovateli jejího příběhu, kam si ji nakonec zařadí. Aby to neměl tak lehké, prochází Emma nenásilnými životními změnami a situacemi, kdy je nucena změnit své chování či stanout tváří v tvář jeho následkům. A o ty rozhodně není nouze.

 

emma foto

 

Proto jsem se zaradovala, když jsem zjistila, že Emmu přidali do repertoáru Moravského divadla Olomouc. Od této informace už byl jenom krůček k návštěvě divadla, na kterou samozřejmě nakonec došlo, a o tento zážitek bych se s vámi nyní ráda podělila.

A priori byla má očekávání vysoká (tak jako vždycky, když jde o něco oblíbeného) a má zvědavost vzrostla i poté, co jsem se dozvěděla, že tento ryze ženský příběh režíroval muž. A pan Šimon Dominik mě velmi mile překvapil. Olomoucká Emma byla báječné, zábavné a neuvěřitelně kreativní představení. Herecké výkony jsem si užila, tak jako nápaditě vyřešenou scénu, veselé kostýmy a odlehčující prvky v podobě „lidských zvířátek“, jejichž zásluhou jsem se prostě musela smát. A ta nezapomenutelná scéna s mrkví a košíkem…

Bylo to ladné, příjemné představení, kde nic nevyčnívalo a kde jsem pozorovala určitý přesah – představení si místy dělalo legraci samo ze sebe. Závěrem musím ještě pochválit Lenku Kočišovou, která věrně ztvárnila přesně takovou Emmu, jakou bych si představovala.

Díky, můžu jenom doporučit!

  emma foto 2 

Máte-li zájem o prohlídku fotografií a další informace k představenínajdete je zde: http://www.moravskedivadlo.cz/cinohra/repertoar/emma/?s=detail

 

Zdroj obrázků: Soukromý archiv autorky článku; nafoceno z divadelního programu.


Štítky:

, , , , ,