Březen v olomouckých divadlech: vybrané lahůdky a premiéry

Autor: Iva Hronešová
Datum

Zatímco měsíc únor byl na divadelní premiéry spíše chudý, v březnu se olomoucká divadla vracejí v plné síle. Diváci se mohou těšit hned na několik premiér a množství dalších jedinečných představení. Březnovou nadílku odstartuje ve středu 6. března Moravské divadlo svojí premiérou baletu Spartakus. Divadlo na cucky uvede ve čtvrtek 14. března premiéru tragédie Antigona, prvního uvedení se dočká také inscenace Europeana: Stručné dějiny dvacátého věku v neděli 17. března v Divadle Tramtarie. Premiérovou vlnu uzavře ve středu 27. března opět Moravské divadlo muzikálem Šakalí léta.

Jako velmi ojedinělá se jeví především inscenace Europeana ztvárněná na motivy stejnojmenné knihy Patrika Ouředníka, jež vyšla poprvé v roce 2001. Dílo stručně shrnuje dějiny dvacátého století, a to jak přelomových historických událostí, tak i těch zdánlivě bezvýznamných. Ouředník za svou knihu získal několik ocenění a v roce 2014 i Státní cenu za literaturu. Kromě silného námětu se můžete těšit na první olomouckou režii polské režisérky Ewy Zembok. Ta se v Čechách věnuje především režii na alternativních scénách, jako jsou MeetFactory či La Fabrika. Experimentální prózu Europeana převedli umělci na divadelní scénu doposud pouze jednou, a to v brněnské Redutě. V jejím inscenačním týmu nechyběli osvědčení divadelní tvůrci, jako jsou Jan Mikulášek, Dora Víceníková nebo Marek Cpin, kteří dříve spolupracovali například na velmi úspěšné inscenaci Korespondence W + V. Divadlo Tramtarie na sebe tedy bere nelehký úkol zinscenovat toto úspěšné literární dílo teprve jako druhé v pořadí. Jak se s ním vyrovnalo, nám prozradí teprve premiéra.

Z bohatých repertoárů divadel si můžete kromě novinek vybrat i několik dalších kusů, které přitáhnou pozornost svou jedinečností a kvalitou. Jedním z nich je například pohybová komedie a divadlo jednoho herce nazvané Chútilo vám, páni? v provedení Pavola Seriše, kterou uvede Divadlo hudby v úterý 12. března. Seriš je slovenský herec, který vystudoval brněnskou JAMU. V současné době vystupuje na Slovensku, v České republice, ale například i v Rakousku. Režisérem inscenace je Arnošt Goldflam. Druhým lákadlem je obnovení autorské inscenace studentů 3. ročníku KDFMS Lepší zůstanou, kterou režíroval Vladislav Kracík. Představení můžete zhlédnout v neděli 10. března v divadelním sále Jezuitského Konviktu. Ujít si nenechte ani vystoupení olomoucké improvizační skupiny Olivy. V březnu budete mít příležitost vidět Olivy v akci hned dvakrát, a to ve středu 6. března v Divadle hudby a v neděli 24. března v divadelním sále. Pokud jste příznivci nekorektního humoru a nikoliv zapřisáhlá feministka, rozhodně si nenechte ujít v neděli 3. března v Divadle na Šantovce hru Testosteron v podání prostějovského Divadla Point.

Foto: archiv Divadla Point

 


Štítky:

, , ,