Alžběta Smejkalová o PechaKucha Night v Olomouci

Kateřina Čajanková

Autor: Kateřina Čajanková
Datum

Alžběta Smejkalová je jednou částí organizátorského týmu, která stojí za celým fenoménem PechaKucha Night (PKN) v Olomouci. Dává PKN tvář a stojí po boku tohoto projektu od olomoucké premiéry. O příchodu PechaKucha Night do Olomouce jste si mohli přečíst v jednom z čísel tištěné Heleny. Teď Helena vyzpovídala ženu, která za tím vším stojí a bez které bychom „peču“ v Olomouci neměli. 

IMG_9944

První otázku bych hned směřovala na historii PechaKucha Night v Olomouci. Takže tedy, kdy a kde se uskutečnila?

První PechaKucha Night se odehrála přesně ve středu 2. dubna roku 2014 a myslím, že na první akci byl line-up opravdu podařený.

Kdo tedy vystoupil na olomoucké premiéře „peči“?

Z těch velkých“ jmen bych zmínila třeba Milana Caise z Tatabojs, Jaromíra 99 nebo Jakuba Berdycha. Caise s Jaromírem 99 asi není třeba nějak představovat, ale Jakub Berdych byl pro spoustu lidí jednou velkou neznámou. Přitom patří mezi nejlepší současné české designéry. Jedna z posledních věcí od něj, o které se hodně mluví, je re-design sošek Českého lva. Ale mezi prezentujícími byli i lidé přímo z Olomouce. Architekti Ondra Spusta a Pavel Martinka, kteří mají vlastní studio Masparti nebo Alexandra Monhartová. Alex je původem z Písku, ale v Olomouci studovala na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Dnes už působí v Praze, kde tvoří pod vlastní značkou AlexMonhart a má úspěch s módními doplňky pro muže.

Kdo vlastně přivedl PechaKuchu do Olomouce? Komu za tohle vše vděčíme?

Neskromně řeknu, že já. Formát jsem znala ze zahraničí a v Česku byly v té době hodně vidět ostravská a plzeňská Pecha. Kontaktovala jsem organizátory z Ostravy, sešli jsme se a oni mi poradili spoustu praktických věcí. Stýkáme se dodnes. A když je potřeba, vzájemně si i pomáháme. Pak jsem oslovila svoje kamarády, se kterými jsme postavili současný tým. Samozřejmě bez nich a jejich nadšení pro věc by nebylo nic.

_DSC5414

Kdo tedy všechno patří do toho hlavního „pečakučáckého“ týmu?

Hlavní trojka jsme já, Martina Opletalová a Ondřej Nosek. Společně vybíráme místa, hosty, děláme takové ty hlavní organizační věci. Ale máme kolem sebe další kamarády, kteří nám pomáhají hlavně v den konání. Bez nich by to nešlo. S tím, jak chceme letos akce pozvednout, doplnit o doprovodný program, se je snažíme zapojit víc. Ať už jsou to tipy na prezentující, místa konání, pomoc s výzdobou, propagací atd.

Co je charakteristické pro olomouckou PKN nebo čím se třeba odlišuje od ostatních v jiných městech?

Nevím, jestli je vyloženě nějak odlišná. Na tom formátu je skvělé právě to, že ho každý organizátor může vést jiným směrem. My se snažíme věnovat především oborům architektura a design (když slovem design zaštítím vše, co se do tohoto oboru dá zahrnout, takže autorský, produktový, grafický nebo módní design). Cítíme, že jsou to obory, které v Olomouci nemají téměř žádnou podporu, a zároveň jsme přesvědčeni, že v Česku v těchto oborech fungují lidé, jejichž práce je na výborné úrovni a snesou srovnání s lidmi ze zahraničí. Myslím, že za ty dva roky, co PKN pořádáme, se nám jich sem podařilo dovézt hodně.

Jedna z věcí, kterou se snažíme akce PKN oživit, je, že je vždycky pořádáme na jiném místě. Vybíráme místa, která jsou z nějakého hlediska zajímavá. Výjimkou bylo kino Central, kde jsme PKN měli dvakrát. Ale to je prostě unikátní prostor, který za pozornost stojí a byla to naše srdcovka. Letos tam Pecha nebude, protože je ten prostor v rekonstrukci. Ale moc se těšíme, že se tam vrátíme.

Jaká bude další „peča“ 8. dubna, kromě toho, že bude zaměřena na módu?

SKVĚLÁ! 🙂 Máme na programu opravdu skvělé prezentující. Ať už to budou velká jména nebo začínající návrháři. Moc se na to těším. Připravujeme i drobnosti, které celou akci oživí a doplní hlavní program. Prezentující postupně zveřejňujeme na našem FB profilu a pro web magazínu [ol]4you vznikla i série několika rozhovorů. Program jsme se snažili sestavit tak, aby nebyl jednolitý. Nemělo by smysl poslat deset návrhářů, kteří se věnují konfekci pro ženy. Takže tam bude trocha módní teorie, módní fotka, doplňky, šperky apod. Prostory budou otevřené už od 19.00 a akce bude tentokrát obohacená o občerstvení (nejen bar), pop-up, kde budou instalované módní kousky jednotlivých účinkujících. No a nakonec bude taky afterparty. Takže poslední prezentací akce rozhodně nekončí. 

12715780_1032779246782899_9111527471344850818_n

Co připravujete do budoucna?

Na letošek toho máme naplánovaného hodně. Akcí by mělo být celkem pět. Už máme termíny stanovené pro čtyři z nich a vlastně i prostory. Letos u několika lidí z týmu došlo ke změně v profesním životě, takže máme vlastně víc času na organizaci PechaKuchi. Máme nápady a věříme, že díky dostatku času se nám je podaří zrealizovat. Vstupujeme do třetího roku existence a pořád nás to děsně baví, ještě pořád jsme pro to zapálení. Týmy, co znám z Plzně a Ostravy, vydržely 5 let, pak je nahradili mladší. Myslím, že se jedná o přirozený vývoj a je to tak správné. Tak věřím tomu, že u nás to bude podobně, že si vychováme následovníky. To je taky jedna z věcí, na které chceme letos zapracovat.

Řekla byste, že PKN v Olomouci slaví úspěch?

Těžko říct, pro mě je úspěch každá Pecha, na které se baví jak prezentující, tak návštěvníci, a je mi jedno, jestli jich přijde pět nebo pět set. (smích) Víme, že má tenhle formát velký potenciál, ale taky víme, že jsme ho nerozvíjeli na 100 %, protože jsme na to neměli dostatek času. Letos to chceme změnit. Takže ať už ten úspěch vnímáte jakkoliv, vždycky je co zlepšovat. 

Na jakého zajímavého prezentujícího ráda vzpomínáte nebo čí vystoupení vám utkvělo v hlavě?

To je strašně těžké. Máme za sebou dva roky, tj. devět akcí. Na každé akci vystoupilo cca deset lidí. Z těch devadesáti jen těžko vyberete jednoho, dva, tři, kteří byli „EXTRA“. Každý z nich ve vás nechává nějaký otisk. Samozřejmě že někdo víc, někdo míň. S někým se ztotožníte v názoru na to, jak by měl vypadat ideální interiér, šaty či svět, s někým zjistíte, že se smějete stejně hloupým vtipům, a někdo další vydrží stejně panáků jako vy. (smích)

IMG_9946

Jak vlastně tyhle zajímavé osobnosti sháníte?

Ten seznam zajímavých hostů je v podstatě nekonečný. Jsou lidé, které máte ve svém povědomí, kromě toho se zajedete podívat na PKN do jiného města a najednou tam objevíte někoho, kdo vás naprosto odzbrojí. A to jste doteď nevěděli, že ten člověk existuje. Nebo na PKN někoho pozvete a on vám dá tip na svého kamaráda, kolegu, bráchu, neteř. Skvělé na tom je, že na Pechu přijímají pozvání a chodí na ni lidé, kteří uvažují podobně. Nejedou sami na sebe, sdílejí informace, nápady a jsou přístupní k navazování kontaktů. To možná vidím ještě trochu jako bariéru – naši návštěvníci se ještě pořád trochu bojí s těmi prezentujícími komunikovat. Ale oni jsou úplně stejní jako vy nebo já. 

Můžete uvést třeba nějaký příklad či zkušenost ze života?

Zvala jsem na PKN Luciu Jamrychovou, která pod značkou Luciela Taschen tvoří nádherné tašky a kabelky. Odpověděla mi, že si toho sice moc váží, nicméně že se na podobné prezentace necítí. Místo sebe mi ale doporučila holky z Formafatal, architektky, které navrhly butik, a ty pozvání s nadšením přijaly. Byly úžasné, nádherná práce, skvělá prezentace. Výborně jsme si popovídaly a ony se tu dobře bavily. Tak nám daly kontakt na kluky z BoysPlayNice (BPN). Dva fotografové, kteří se zaměřují na focení architektury. Byli skvělí, pak zjistíte, že fotili stavby olomouckých architektů z Ječmen studia. Letos BPN proměnili nominaci ceny Czech Grand Design (CGD) za fotografii.

A když už jsme u těch cen, ve stejné kategorii byla na CGD nominovaná i fotografka Bet Orten. Ta se zase orientuje na módní a produktovou fotku. Do Olomouce dorazila loni a představila svůj poslední projekt, který fotila pro firmu Preciosa (za tyhle fotky získala nominaci). Aby nejela do Olomouce sama, vzala s sebou bratra – Janka Rubeše. To je kluk, který točí s Adamem Gebrianem pořad „Gebrian versus“. Sám pro Stream natáčel například sérii „Praha vs. Prachy“, kdy honil pražské taxikáře, kteří okrádají zahraniční turisty. Zmapoval fígle, které používají. Když se na to díváte, říkáte si, že ten kluk má fakt koule.

A jaké zajímavé hosty chystáte do budoucna?

Můžu vám dát jmenný seznam lidí, které bych tu chtěla vidět, ale někdy je nejtěžší se domluvit na termínu. Někdy někoho pozvete, on by rád přijel, ale nenajdete společný termín a pak to jeho vystoupení plánujete třeba i rok. Další věc, kterou si uvědomíte, je, že český rybníček je strašně malý, že nemá cenu si stavět bariéry nebo si hrát na elitu. Vyplatí se vám spolupracovat. A to je jedna z věcí, kterou bychom ostatním lidem moc rádi předávali. 

Foto: Kateřina Čajanková, archiv PKN


Štítky:

, , , , ,