Akademik: Chcete zpevnit celé tělo? Zajděte na pilates

Autor: Pavlína Vítková
Datum

Otevírám dveře a vcházím na koleje Bedřicha Václavka. „Celkem slušný hlouček… na to že je teprve 16:30,“ říkám si pozorujíc skupinu před tělocvičnou. Ale co naplat, pilates je zkrátka v poslední době dost populární. A nyní, nyní konečně nadešel okamžik, abych si tohle cvičení vyzkoušela i já.


Je tu někdo poprvé? Jestli ano, nemáte se čeho bát,“ uklidňuje mě svými slovy hned na počátku hodiny lektorka Markéta Jurková. A protože každá minuta je drahá, bez okolků ihned začínáme. První, co zkoušíme, je stoj na jedné noze spojený s následným zanožováním. Jelikož má pilates za cíl zejména plynulý, přesný a řízený pohyb, soustředěnost a správné dýchání, není se vlastně ani čemu divit. Já se pochopitelně klátím a balancuju, co to jde, to už ale asi nikoho z pravidelných čtenářů nemůže překvapit. Vraťme se proto k samotné sestavě.

Po cvicích ve stoje míříme na podložku. Říkám si „Fajn, aspoň můžu chvilku ležet.“ Jenže omyl… přichází totiž planky. A to rovnou planky s několika obměnami. Třeba se střídavým přitahováním kolen k tělu. Nebo s natahováním jedné ruky před sebe. No, abych to zkrátila, bolest jako čert. Pak už konečně dochází i k nějakému tomu váleníčku. Natahování a kmitání rukama i nohama, přitahování nohou k tělu i mírně modifikované sedy-lehy. To všechno s totálně zpevněným tělem a snahou o co největší stabilitu svalstva.

Další fázi cvičení provádíme na boku. Opět kmitáme nohama, přitahujeme, odtahujeme, natahujeme… no prostě vše, co se asi tak dá se stehenními a hýžďovými svaly dělat. Po několika minutách dokonce začínám vnímat i části těla, o jejichž existenci jsem doposud neměla ani zdání. A k tomu všemu již zmíněné dýchání, na které člověk nesmí ani na moment zapomenout. Pokud se tedy chcete vypravit na lekci pilates, připravte se na to, že budete muset dělat několik věcí najednou. Na druhou stranu je to ale opravdu úžasná relaxace, a to i s ohledem na všemožné školní povinnosti a blížící se deadliny.

  Zdroj obrázků: Someecards.com    

Štítky:

, , , , ,